Plastové bankovky
Dnes si povíme něco o bankovkách, které se vymykají materiálem, z kterého jsou vyrobeny.
Takzvané polymerové bankovky nejsou ve světě rozhodně žádnou novinkou. Letos slaví třicet let od jejich prvního uvedení do oběhu. Prvním státem na světě s těmito speciálními platidly se v roce 1988 stala Austrálie, jejíž bankéři měli strach z velkého rozšiřování barevných tiskáren.
Dále se polymerové bankovky začaly postupně prosazovat v zemích jihovýchodní Asie a následně do celého světa. Lidé s nimi platí například i v Kanadě, Rumunsku a nově částečně i ve Velké Británii.
Polymerové bankovky vydrží mnohem více.
Dle mých informací si představitelé ČNB pohrávali s myšlenkou vydání speciální edice dvoutisícikorun k příležitosti příchodu nového milénia. V ruce jsem měl dokonce dva vzorky umělohmotných pětitisícikorun, které byly na zkoušku vyrobeny. Nakonec však ze všech těchto nápadů sešlo a plastové peníze do oběhu v ČR uvedeny nebudou.
Hlavní výhodou bankovek je jejich zvýšená odolnost proti poškození. Tato platidla mnohem lépe odolávají možnému roztržení, namočení i vysokým teplotám. Díky delší životnosti se tak snižuje nutnost časté obměny nejpoužívanějších bankovek a tím se vyvažují vyšší náklady na jejich pořízení.
Lze předpokládat, že padělání polymerových bankovek je mnohem složitější. Bohužel ale i tato platidla už napodobena byla. A dle vzorku australské pětidolarovky, kterou jsem měl ke zkoumání, poměrně zdařile.