Ochranné prvky na amerických dolarech I.
Americké dolary jsou v mnoha ohledech specifické. Dnes se podíváme na jejich ochranné prvky postupně přidávané až do roku 1995.
Autor: www.pixabay.com
Na úvod je důležité zmínit, že všechny americké dolary jsou platné a je jedno, zda se jedná o jejich velkoformátové verze či klasickou velikost 156x66 mm, která tu původní nahradila v roce 1928. Druhý důležitý poznatek se týká jednodolarové a případně i dvoudolarové bankovky, které jsou nezměněné skutečně už od poměrně dávného roku 1928. Přeci jen to bude brzy sto let.
Americké dolary se až do roku 1988 vyznačovaly tím, že jejich ochrana spočívala především v tiskových technikách. Většina částí byla nanesena technikou hlubotisku, některé další části pak pomocí knihtisku. Především prvně zmíněná technika je finančně náročná a to i s ohledem na pořizovací cenu tiskařských strojů, která se pohybuje v řádech stamilionů korun.
Americkou měnu se postupem času podařilo snadno padělat.
Dále už bankovkový papír obsahoval pouze drobná červená a modrá ochranná vlákna a také magnetický pigment černé barvy na lícní straně bankovky. Ten mimochodem nedokážeme lidskými smysly detekovat a na ověřování pravosti musíme používat technické pomůcky.
Autor: www.https://ya-webdesign.com
Jelikož byla americká měna v období osmdesátých let již velmi slabě chráněna proti padělání, což dokazoval vysoký výskyt padělků téměř ve všech zemích včetně těch, kde se touto měnou oficiálně neplatí, byla potřeba jejich ochranu razantně zvýšit.
Proto byly bankovky od série 1990 vybaveny ochranným proužkem integrovaným do hmoty papíru a dále také mikrotextovou linkou okolo medailónu osobnosti. Ještě jednou připomínám, že se jedná o platidla hodnoty od 5 USD do 100 USD.
U ochranného proužku stojí za zmínku, že oproti běžné tmavé variantě s případnými světlými písmeny a číslicemi, kterou nalezneme na českých korunách i eurech, se jedná o pravý opak. Proužek je světlý s tmavými (pozitivními) mikrotexty.
V roce 1996 se proužek dočkal dalšího vylepšení. O tom i o dalších nových ochranných prvcích si povíme v příštím článku.